Globe iconLogin iconRecap iconSearch iconTickets icon
The Official Site of the Minnesota Twins

Twins Winter Caravan

The 2018 Mayo Clinic Sports Medicine Twins Winter Caravan stops in more than 40 communities throughout Twins Territory between Monday, January 15 and Thursday, January 25.

Twins Winter Caravan is one of the longest running and most extensive offseason team caravans in professional sports. It features teams of current and former players visiting schools, hospitals, corporations and service clubs during the day with a traditional "hot stove" program each evening. New this year, Twins Winter Caravan will kick off with an Ice Fishing Tournament!

Twins Winter Caravan tours will be led by members of the Treasure Island Baseball Network and Fox Sports North broadcast teams including Bert Blyleven, Dick Bremer, Dan Gladden, Cory Provus and Kris Atteberry.

Preliminary 2018 Twins Winter Caravan routes and personalities are below (schedule and players are subject to change). Specific times and locations within those communities will be announced in the coming weeks on this page.

Monday, January 15 - Thursday, January 18

Players: Robbie Grossman, Jorge Polanco
Emcee: Cory Provus, Jack Morris (January 18 - Treasure Island only)

MONDAY:
La Raza

  • Minneapolis - Private
  • 8:30-9:30 a.m.

Mankato (Ice Fishing Tournament)

  • Madison Lake - Private
  • 11:00-3:00 p.m.

New Ulm

  • Best Western Plus - Public
  • 6:30 p.m.
  • Tickets available at KNUJ Studios, New Ulm Chamber of Commerce, and Nicklasson Athletic

TUESDAY: 
Windom

  • Good Samaritan Society-Sogge Memorial - Public
  • 9:45-10:30 a.m.

Worthington

  • Worthington Event Center - Public
  • 11:30-1:00 p.m.

Spencer, IA

  • Clay County Regional Event Center - Public
  • 6:30 p.m.
  • Call KICD-AM for ticket information

WEDNESDAY:
Iowa Falls, IA

  • Greenbelt Bank and Trust - Public
  • 11:00-12:00 p.m.

Mason City, IA

  • Music Man Square - Public
  • 6:30 p.m.
  • Tickets available at Mason City Nissan Car Dealership or KGLO Studios

THURSDAY:
Owatonna

  • St. Mary's School - Private
  • 9:30-10:30 a.m.

Northfield

  • Northfield Middle School - Private
  • 12:00-1:00 p.m.

Treasure Island

  • Parlay Lounge - Public
  • 6:30 p.m.

Monday, January 15 - Thursday, January 18

Players: Alan Busenitz, Eduardo Escobar, Paul Molitor (January 15, 16 & 17)
Emcee: Dan Gladden, Jack Morris (January 15, 16, & 17)

MONDAY:
WCCO

  • Minneapolis - Private
  • 8:45-9:30 a.m.

Mankato (Ice Fishing Tournament)

  • Madison Lake - Private
  • 11:00-3:00 p.m.

Mankato

  • Kato Ballroom - Public
  • 6:30 p.m.

TUESDAY:
Albert Lea

  • Sibley Elementary School - Private
  • 10:00-11:00 a.m.

Rochester

  • Canadian Honker Events at Kahler Apache - Public
  • 6:30 p.m.

WEDNESDAY:
Preston, MN

  • Fillmore Central Elementary School - Public
  • 10:00-11:00 a.m.

Winona

  • Cathedral of the Sacred Heart - Public
  • 6:30 p.m.

THURSDAY:
Wabasha

  • National Eagle Center - Public
  • 8:00-9:30 a.m.

Eau Claire

  • The Complex (Wagners) - Public 
  • 11:00-12:00 p.m.

Menomonie

  • Stout Ale House - Public
  • 6:00 p.m.

Friday, January 19

Players: Byron Buxton
Emcee: Kris Atteberry
Location: Camp Ripley - Private

  • 1:00-3:00 p.m.

Wednesday, January 17

Players: Zack Granite, Mitch Garver
Emcee: Kris Atteberry
Location: Cedar Rapids

  • Eastbank Venue & Lounge - Public
  • 5:30 p.m.

Monday, January 22 - Thursday, January 25

Players: Eddie Rosario, José Berríos
Emcee: Dick Bremer

    MONDAY:
    Osseo Adaptive Softball

    • Osseo High School - Private
    • 9:30-10:30 a.m.

    Glencoe/Hutchinson

    • Glencoe-Silver Lake High School - Public
    • 11:30-12:30 p.m.

    St. Cloud

    • River's Edge Convention Center-Terry Haws Room A - Public
    • 6:30 p.m.

    TUESDAY:
    Royalton

    • Royalton High School - Private
    • 9:30-10:00 a.m.

    Walker

    • Benson's Emporium - Public
    • 12:00-1:00 p.m.

    Bemidji

    • Eagles Club-Bemidji Eagles Aerie #351 - Public   
    • 6:30 p.m.

    WEDNESDAY:
    Grand Rapids

    • Robert J. Elkington Middle School - Private
    • 9:15-10:30 a.m.

    Chisholm

    • Minnesota Discovery Center-Taconite Room - Private
    • 11:30-12:30 p.m.

    Duluth

    • The Sports Garden Canal Park - Public
    • 6:30 p.m.

    THURSDAY:
    Explore MN - Split Rock

    • Ely International Wolf Center - Public
    • 1:00-2:00 p.m.

    Ely Special Olympics Torch Lighting Parade

    • Grand Ely Lodge - Public
    • 7:00 p.m.

    Monday, January 22 - Thursday, January 25

    Players: Trevor Hildenberger, Taylor Rogers
    Emcee: Kris Atteberry, Bert Blyleven

      MONDAY:
      Minneapolis

      • St. John Paul II Catholic School - Private
      • 9:00-10:00 a.m.

      Stillwater

      • School Stop - Private
      • 11:00-12:00 p.m.

      St. Paul

      • Old Timers Hot Stove League Banquet - Private
      • 6:30 p.m.

      TUESDAY:
      Montevideo

      • Location TBD - Public
      • 10:00-11:00 a.m.

      Marshall

      • Southwest Minnesota State University - Public
      • 6:30 p.m.

      WEDNESDAY: 
      Morris

      • Morris Elementary School- Public
      • 9:00-10:00 a.m.

      Wahpeton

      • Giant Snacks Inc. - Public
      • 11:15-12:15 p.m.

      Fargo

      • Sanctuary Event Center - Public
      • 6:30 p.m.

      THURSDAY:
      Fergus Falls

      • Pioneer Care Center - Public
      • 9:00-10:00 a.m.

      Verndale

      • Verndale Public School - Public
      • 11:15-12:15 p.m.   

      Alexandria

      • Holiday Inn Alexandria - Public
      • 6:00 p.m.

      Monday, January 15 - Thursday, January 18

      Players: Robbie Grossman, Jorge Polanco
      Emcee: Cory Provus, Jack Morris (January 18 - Treasure Island only)

      MONDAY:
      La Raza

      • Minneapolis - Private
      • 8:30-9:30 a.m.

      Mankato (Ice Fishing Tournament)

      • Madison Lake - Private
      • 11:00-3:00 p.m.

      New Ulm

      • Best Western Plus - Public
      • 6:30 p.m.
      • Tickets available at KNUJ Studios, New Ulm Chamber of Commerce, and Nicklasson Athletic

      TUESDAY: 
      Windom

      • Good Samaritan Society-Sogge Memorial - Public
      • 9:45-10:30 a.m.

      Worthington

      • Worthington Event Center - Public
      • 11:30-1:00 p.m.

      Spencer, IA

      • Clay County Regional Event Center - Public
      • 6:30 p.m.
      • Call KICD-AM for ticket information

      WEDNESDAY:
      Iowa Falls, IA

      • Greenbelt Bank and Trust - Public
      • 11:00-12:00 p.m.

      Mason City, IA

      • Music Man Square - Public
      • 6:30 p.m.
      • Tickets available at Mason City Nissan Car Dealership or KGLO Studios

      THURSDAY:
      Owatonna

      • St. Mary's School - Private
      • 9:30-10:30 a.m.

      Northfield

      • Northfield Middle School - Private
      • 12:00-1:00 p.m.

      Treasure Island

      • Parlay Lounge - Public
      • 6:30 p.m.

      Monday, January 15 - Thursday, January 18

      Players: Alan Busenitz, Eduardo Escobar, Paul Molitor (January 15, 16 & 17)
      Emcee: Dan Gladden, Jack Morris (January 15, 16, & 17)

      MONDAY:
      WCCO

      • Minneapolis - Private
      • 8:45-9:30 a.m.

      Mankato (Ice Fishing Tournament)

      • Madison Lake - Private
      • 11:00-3:00 p.m.

      Mankato

      • Kato Ballroom - Public
      • 6:30 p.m.

      TUESDAY:
      Albert Lea

      • Sibley Elementary School - Private
      • 10:00-11:00 a.m.

      Rochester

      • Canadian Honker Events at Kahler Apache - Public
      • 6:30 p.m.

      WEDNESDAY:
      Preston, MN

      • Fillmore Central Elementary School - Public
      • 10:00-11:00 a.m.

      Winona

      • Cathedral of the Sacred Heart - Public
      • 6:30 p.m.

      THURSDAY:
      Wabasha

      • National Eagle Center - Public
      • 8:00-9:30 a.m.

      Eau Claire

      • The Complex (Wagners) - Public 
      • 11:00-12:00 p.m.

      Menomonie

      • Stout Ale House - Public
      • 6:00 p.m.

      Friday, January 19

      Players: Byron Buxton
      Emcee: Kris Atteberry
      Location: Camp Ripley - Private

      • 1:00-3:00 p.m.

      Monday, January 15 - Thursday, January 18

      Players: Robbie Grossman, Jorge Polanco
      Emcee: Cory Provus, Jack Morris (January 18)
       
      MONDAY:

      La Raza

      • Minneapolis - Public
      • 8:30-9:30 a.m.

      Mankato (Ice Fishing Tournament)

      • Madison Lake - Private
      • 11:00-3:00 p.m.

      New Ulm

      • Best Western Plus - Public
      • 6:30 p.m.

      TUESDAY: 
      Windom

      • Good Samaritan Society-Sogge Memorial - Public
      • 9:45-10:30 a.m.

      Worthington

      • Location TBD - Public
      • 11:30-1:00 p.m.

      Spencer, IA

      • Clay County Regional Event Center - Public
      • 6:30 p.m.

       
      WEDNESDAY:

      Iowa Falls, IA

      • Location TBD - Public
      • 11:00-12:00 p.m.

      Mason City, IA

      • Music Man Square - Public
      • 6:30 p.m.

      THURSDAY:
      Owatonna

      • Location TBD - Public
      • 9:30-10:30 a.m.

      Northfield

      • Northfield Middle School - Private
      • 12:00-1:00 p.m.

      Treasure Island

      • Parlay Lounge - Public
      • 6:30 p.m

      Monday, January 15 - Thursday, January 18

      Players: Alan Busenitz, Eduardo Escobar, Paul Molitor 
      Emcee: Dan Gladden, Jack Morris (January 15, 16, & 17)
       
      MONDAY:
      WCCO

      • Minneapolis - Private
      • 8:45-9:30 a.m.

      Mankato (Ice Fishing Tournament)

      • Madison Lake - Private
      • 11:00-3:00 p.m.

      Mankato

      • Kato Ballroom - Public
      • 6:30 p.m.

      TUESDAY:
      Albert Lea

      • Sibley Elementary School - Private
      • 10:00-11:00 a.m.

      Rochester

      • Canadian Honker Events at Kahler Apache - Public
      • 6:30 p.m.

      WEDNESDAY:
      Preston, MN

      • Fillmore Central Elementary School - Private
      • 10:00-11:00 a.m.

      Winona

      • Cathedral of the Sacred Heart - Public
      • 6:30 p.m.

      THURSDAY:
      Wabasha

      • National Eagle Center - Public
      • 8:00-9:30 a.m.

      Eau Claire

      • The Complex (Wagners) - Public 
      • 11:00-12:00 p.m.

      Menomonie

      • Stout Ale House - Public
      • 6:00 p.m.

      Wednesday, January 17

      Players: Zack Granite, Mitch Garver
      Emcee: Kris Atteberry
      Location: Cedar Rapids

      • Eastbank Venue & Lounge - Public
      • 5:30 p.m.

      Friday, January 19

      Players: Byron Buxton
      Emcee: Kris Atteberry
      Location: Camp Ripley - Private

      • 1:00-3:00 p.m.

      Monday, January 22 - Thursday, January 25

      Players: Eddie Rosario, José Berríos
      Emcee: Dick Bremer
       
      MONDAY:

      Osseo Adaptive Softball

      • Osseo High School - Private
      • 10:00-11:00 a.m.

      Hutchison

      • Location TBD - Private
      • Time TBD

      St. Cloud

      • River's Edge Convention Center-Terry Haws Room A - Public
      • 6:30 p.m.

      TUESDAY:
      Royalton

      • Royalton High School - Private
      • Time TBD

      Walker

      • Location TBD - Public
      • Time TBD

      Bemidji

      • Eagles Club-Bemidji Eagles Aerie #351 - Public   
      • 6:30 p.m.

      WEDNESDAY:
      Grand Rapids

      • Location TBD - Public
      • Time TBD

      Chisholm

      • Minnesota Discovery Center-Taconite Room - Public
      • 11:30-12:30 p.m.

      Duluth

      • The Sports Garden Canal Park - Public
      • 6:30 p.m.

       
      THURSDAY:

      Explore MN - Split Rock

      • Ely International Wolf Center - Public
      • 1:00-2:00 p.m.

      Ely Special Olympics Torch Lighting Parade

      • Grand Ely Lodge - Public
      • 7:00 p.m.

      Monday, January 22 - Thursday, January 25

      Players: Trevor Hildenberger, Taylor Rogers
      Emcee: Kris Atteberry, Bert Blyleven
       
      MONDAY:

      Minneapolis

      • St. John Paul II Catholic School - Private
      • 9:00-10:00 a.m.

      Stillwater

      • Stonebridge Elementary - Private
      • 11:00-12:00 p.m.

      St. Paul

      • Old Timers Hot Stove League Banquet - Private
      • 6:30 p.m.

      TUESDAY:
      Montevideo

      • Location TBD - Public
      • 10:00-11:00 a.m.

      Marshall

      • Location TBD - Public
      • 6:30 p.m.

       
      WEDNESDAY: 

      Morris

      • Location TBD - Public
      • 9:00-10:00 a.m.

      Wahpeton

      • Giant Snacks Inc. - Public
      • 11:15-12:15 p.m.

      Fargo

      • Location TBD - Public
      • 6:30 p.m.

       
      THURSDAY:

      Fergus Falls

      • Location TBD - Public
      • 9:00-10:00 a.m.

      Wadena

      • Location TBD - Private
      • 11:15-12:15 p.m.   

      Alexandria

      • Location TBD - Public
      • 6:00 p.m.